Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat sešit?

Sešity do školy jsou nezbytnou výbavou každého školáka. Ať už sháníte notový nebo čtverečkovaný papír, pomůžeme vám s výběrem, aby váš student mohl začít nový rok s hezkými sešity do školy, včetně nezbytných obalů a boxů. V našem rádci se také rychle zorientujete v číselném označení sešitů, díky kterému jednoznačně poznáte, že kupujete správnou velikost sešitu.

Školní sešity

Označení sešitů

Na sešitech najdete číselné označení, které určuje, o jaký sešit se jedná. Toto označení používají všichni čeští i slovenští výrobci. (Zahraniční výrobci je většinou nepoužívají.) Jak se tedy v tomto kódu orientovat?

  • První číslice označuje velikost sešitu, která může být – A4, A5 nebo A6.

  • Druhá číslice vyjadřuje počet listů v sešitu – 10, 20, 40 nebo 60.

  • Třetí číslice vyjadřuje typ liniatury, neboli zda je sešit čtverečkovaný, bez linek nebo linkovaný a případně jak daleko linky od sebe jsou:

0 bez linek

1 linkovaný 20 mm

2 linkovaný 16 mm

3 linkovaný 12 mm

4 linkovaný 8 mm

5 čtverečkovaný

Pokud tedy na sešitu uvidíte číslo 523, jde o sešit velikosti A5 s počtem listů 20, linkovaný s linkami 12 mm od sebe.

Sešity podle velikosti

Sešity A4

A4 sešit poskytuje dostatek místa pro nákresy, matematické vzorce i přehledné náčrty jednotlivých poznámek.

Sešity A5

Sešity A5 jsou oblíbené pro své praktické rozměry, snadno skladné do jakéhokoliv typu batohu nebo tašky.

Sešity A6

A6 sešity slouží převážně jako notýsek pro zapisování úkolů a poznámek, případně slovíček v hodinách cizího jazyka. Jde o nejmenší rozměr školního sešitu.

Sešity podle typu linky

Sešity podle vazby

  • Kroužkové sešity - vhodné na poznámky a práci pro ty, kdo často vytrhávají jednotlivé stránky. Nevýhodou je právě spirála, která může překážet při psaní.
  • Sešity s tvrdými deskami - notesy a deníky, které mají sloužit delší dobu po několik let.
  • Retro sešity - milovníci stylových a designových sešitů, kteří nechtějí klasické pestrobarevné desky.

Školní sešity se rozdělují také na bezdřevé a EKO sešity. Ty jsou vyrobené z recyklovaného papíru a poznáte je podle označení pod číselným kódem. EKO sešity nejsou vhodné pro prvňáčky a žáky, kteří dávají přednost plnicímu peru - úlomky papíru se totiž zachytávají na hrotu pera.

Co dokoupit k sešitům

Boxy a desky na sešity spolu s obaly a úkolníčky

Cena

EKO sešity byly v minulosti výrazně levnější díky nižší sazbě DPH. To dnes sice neplatí, ale jejich cena se stále drží níž než cena bezdřevých sešitů. Dalším faktorem ovlivňujícím cenu je počet listů, kvalita papíru, vazba a případně design. Za sešit s tvrdými deskami nebo kroužkovou vazbou si připlatíte, stejně jako za sešity s licencovaným motivem.